JAK SPRÁVNĚ VYBRAT ŠTĚNĚ?

 

Tuto otázku by si měl položit každý, kdo si chce pořídit psího parťáka. Asi bychom si měli stanovit pár základních kritérií, podle čeho se při výběru řídit. Mnoho lidí se řídí prioritně podle vzhledu, což je samozřejmě pochopitelné. Nicméně jsou tu další kritéria, která je vhodná zvážit a není jich málo.

Mimo již zmíněný vzhled zvažme:

  • typ plemene
  • temperament plemene
  • velikost
  • své časové možnosti
  • zda psa s průkazem původu, či bez

Uvedl jsem schválně jen ty nejzásadnější, alespoň z pohledu mě – výcvikáře. Dále bychom měli i zvážit například typ srsti a pochopitelně můžeme najít další neméně důležitá kritéria. Proto si trochu rozveďme alespoň tato základní.

 Typ plemene

Vždy byste měli zvážit, co od svého budoucí psa očekáváte. Chcete se psem trávit svůj čas na výletech? Nebo naopak s ním budete trávit většinu času v pohodlí svého domova? Chcete se věnovat nějakému psímu sportu? Nebo chcete mít psa, který je tak trochu samostatný a je určen třeba i k domácímu zvířectvu?

Pokud chcete trávit se svým psem většinu času na výletech, či se věnovat nějakému psímu sportu, doporučoval bych spíše pracovní, honácká či lovecká plemena. Zástupci těchto plemen jsou k aktivitě šlechtěni a zpravidla jsou vedeni k pracovitosti. Takže vydrží větší zátěž a jsou zpravidla nadšeni, pokud s nimi cvičíte, byť to druhé vždy záleží na daném jedinci. 

Naopak, jestliže chce se s svým psem trávit spíše čas v klidu domova a výlety jsou většinou v rámci nižších jednotek kilometrů, doporučoval bych vybírat ze společenských plemen. Ale samozřejmě i zde záleží na daném jedinci.

A pokud hledáte psa, který je do určité míry samostatný, tak vybírejte z plemen, která jsou vychovávána k ochraně stád či pozemků bez asistence psovoda. Samozřejmě i tito psi se s Vámi rádi pomazlí, takže nemusíte mít strach, že by se jednalo o psa, který bude čistě samostatná jednotka.

 

Temperament

Souvisí s typem plemene. A zde si položte otázku a odpovězte si upřímně: Jak jste ochotni se psu věnovat časově a netýká se to pouze o délce procházek, ale i věnovat se psu tak, abychom mu zaměstnali i hlavu, nejen tělo." Pokud temperamentním psům nezaměstnáte i hlavu, může dojít k nežádoucímu chování, jako poškozování bytu a nebo Vám začnou samostatně „pracovat" na zahradě.

Zároveň opět ze zkušenosti. Pokud nejste aktivní, tak je většinou pouze iluze to, že s příchodem psa se radikálně změníte.

 

Velikost

Zde se úplně nejedná jen o to, zda si pořídíte velkého psa do garsonky a nebo velmi malého na zahradu. Ale zda jste připraveni psa fyzicky zvládnout. U psa vyšší váhy je potřeba počítat s tím, že budete muset zvládnout alespoň základní výcvik a vychovat si ho tak, abyste neměli hrůzu z každé procházky.

 

Časové možnosti

Víte-li, že nejste příliš omezeni časem a svému psovi se můžete dostatečně věnovat, tak asi není co řešit. Pokud jste časově velmi vytíženi, je dobré se zamyslet, zda zvládnete jeho případně zvýšený temperament. A souvisí s tím i otázka velikosti. Jestliže se mu budete věnovat dostatečně, tak velikost je čistě na vás. Pokud nicméně toho času tolik nemáte, tak by velikost měla být na vaší soudnosti, aby při jakékoliv manipulaci pes byl pokud možno zvládnutelný.

 

Psa s průkazem či bez?

Na toto téma je mnoho diskuzí a vždy jsou nějaká pro a proti. Zjednodušeně ale jestliže si pořizujete psa s průkazem původu, zpravidla znáte předpoklady, které jsou pro vás důležité, byť jak je již několikrát zmíněno, vždy záleží na daném jedinci. U psů bez průkazu jsou zvýšená rizika, že si nepořídíte psa, kterého máte vysněného. Je jedno, zda se jedná o povahové vlastnosti či, a zde je to důležitější, se zde vyskytnou dědičné nemoci. Většina plemen je před uchovněním testována. A rozhodně nemám nic proti psům bez průkazu původu a při výcviku je rozhodně přístupem neznevýhodňuji.

 

Pokud jste dočetli až sem, sami vidíte, že při pořizování budoucího parťáka je opravdu dobré zvážit mnoho věci a možná i dojít k nějakému kompromisu.

Každopádně u nás platí vždy nebát se zeptat a ptát se. Máme odborníky nejen na výživu či vybavení vašeho psa. Ale zároveň máme v týmu i zkušené výcvikáře, se kterými můžete konzultovat v našem indoorovém hřišti vše ohledně výcviku, výchovy či chování vašeho psího parťáka. A samozřejmě Vám rádi pomůžeme se vším, před pořízením svého budoucího parťáka, a to buď konzultací se mnou na emailové adrese nebo osobně v Děčíně na kamenné prodejně.

 

A protože jsem se některých témat dotkl jen okrajově nebo vůbec, budeme naši rubriku dále rozšiřovat.

 

 - výcvikář J.N.